מה זה למעשה קישרות?
הקשירות נקראות בשמות רבים, מפי אנשים רבים אך האמת היא שיש לה שתי שמות מרכזיים: "קינבאקו" או "שיבארי".
אלו שתי מילים אשר ביפנית יש להן פרושים שונים, אך מניין הגיעו המילים האלו ?

כדי להבין אנחנו קצת צריכים לחפור היסטורית.
עולם הקשירות המודרני (ללא קשר ל-BDSM) הגיע מן התרבות היפנית העתיקה, בעיקרה. היפנים לא המציאו את המושג "קשירה" או "שעבוד" הרי כל אדם שבאשר הוא יכול לקחת משהו ולחזק אותו.
ביפן העתיקה (1000 לספירה) התפתחו תרבויות שונות והמון "קלאנים" (משפחות/קבוצות) הנלחמו אחד בשני פיתחו שיטות לחימה שונות על מנת לכבוש אזורים אחרים ולהגן על השטח הקיים.
ההרג היה המוני אך היו גם כאלו הנפלו בשבי בצורות כאלו ואחרות – את אותם האנשים קשרו למטרו שונות; בייוש, הריגה, עינוי, עינוש.
במאה ה-15 לספירה הגיעה אלינו שיטת הנונג'יטסו ואיתם הנינג'ות.
בתקופת הנינג'ות השיטות התפתחו והקשירות הפכו ליותר ראוותניות, מסוגננות ומפורטות. כל שבוי היה צריך להיות מיוצג אחרת, כל תליה נעשתה בצורה שונה (לטוב ולרע) וכל קשר יש לסבך ולחזק כדי שהאויב לא יוכל לברוח.

 

במקביל ביפן העתיקה התחילה מסורת הגיישות (מאה ה-7 לספירה) ובין המאה ה-10 ל-15 השתלבו הזמנות הגיישות וקשירותיהן למטרות הנאה אישיות ע"י אנשים שונים.
במאה ה-16 העניין עלה שלב, זאת משום שיפן החלה את המעבר למדינה אחת ע"י איחוד השבטים. כל נושא הקשירות והחבלים החל לתפוס תאוצה (בעיקר בנושאי עונשים, עינויים, תרבות וכו').
עם הזמן התפתחה תרבות ה-"קינבאקו" (פירוש: קשירה) וכאשר היא התחילה להתפרסם במערב (שנות ה-90) היא תפסה דווקא בשם "שיבארי" (פירוש: לקשור בצורה יפה). למעשה קינבאקו ושיבארי באו מאותו המקום (במקורות אותו הדבר) אך בני אדם נוטים לעשות הבדלי זרמים בכל דבר, ולכן עם הזמן התפתחה השיטה המערבית ובאותו האופן נשארה השיטה היפנית העתיקה.

ישנן כיום 3 שיטות עיקריות:
1. קשירה מסורתית – השיטה המסורתית העתיקה אשר הגיעה מיפן.
2. תליות – קשירות ותליות באויר.
3. סגנון חופשי – כל אחד קושר איך שהוא מוצא לנכון וללא קשר למשהו ספציפי.

 

איך מתחילים ?

בטיחות:

קשירות יכולות להיות מהנות אך גם מסוכנות. לפני שמתחילים לחשוב על קשירות יש להבין את הסיכונים (לא משנה מאיזה צד) הכרוכים בדבר.
לגוף האדם יש מערכת עצבית מורכבת מאוד ובלוטו לימפה. נקודות החולשה העיקריות נמצאות במפרקי הגוף. כל קשירה חזקה/לא נכונה עלולה לגרום לנזק בלתי באחת מהמערכות הללו.
בנוסף, לאנשים לא מנוסים (הנקשרים) יש תכונה להיכנס ללחץ ובכך למצוא את עצמם במצבים לא נעימים לדומגה:
– היחנקות – כאשר נכנסים ללחץ מחזור הדם עולה והריאות עובדות יותר מהר ואם בית החזה נקשר עלולים להיכנס ל"נשימת יתר" הגורמת לסחרחורות ולפעמים התעלפות.
– איבוד תחושה – כאשר נקשרים לזמן ארוך (כמו בתליה) עלולים לאבד תחושות באזורים מסוימים דבר העלול לגרום לשטפי דם, פגיעות בתחושות לטווח קצר/ארוך ובמקרה הגרוע נמק.
– אי ספיקת לב – לפעמים לחץ הדם עולה ברמה מאוד גבוהה ואנשים אשר לוקחים מדללי דם (יש כאלו בגיל צעיר) ו/או סובלים מבעיות לב עלולים למצוא את עצמם במצבי התעלפויות ולכן עדיף להיוועץ עם רופא האם כל הנושא מתאים לכם.

אינני רופא ועל כן אני מייעץ לכל אדם לבדוק את בריאותו לעומק לפני התעסקות בקשירות.

לאנשים הרוצים לקשור, החינוך לבטיחות הוא אחד הדברים החשובים ביותר ולא משנה כמה אדון בנושא תמיד יש עוד מה ללמוד מבחינה מדעית/רפואית ואני ממליץ לכם בחום לעולם לא להפסיק לקרוא בנושא – על מנת שהצד השני יהיה בטוח יותר. אחד הדברים המומלצים ללמידה הוא שאיצאו; ניתן ללמוד כמה שיטות מהירות להזרמת דם למקומות רדומים על מנת שלא יפגעו בעזרת מסאז יפני בסיסי. על כל מקרה לעולם אל תקשרו אדם ללא המצאות מספריים באזור – לא משנה כמה אתם מנוסים.
לאנשים הרוצים להיקשר, לעולם אל תסכימו אם אתם לא סומכים על האדם במאת האחוזים ומכירים את הרגש הפיזי שלו. סכמו על מילת קוד או שלב כלשהו שניתן תמיד לעצור בעזרת הבקשה/מילה שלכם – לפעמים הנקשר מרגיש לא טוב והוא רוצה להפסיק. וודאו שהאדם שלצידכם מבין זאת מראש.

כפי שאמרתי על בטיחות ניתן לדבר ללא הספקה אך אסכם זאת כך:
1. היכרות עם מערכת העצבים.
2. היכרות עם מערכת הלימפה.
3. ללמוד איך לקשור.
4. לסמוך על הבן זוג.
5. מספריים (רצוי של חובשים).

קשירות:

יש כמה מקומות הניתן ללמוד מהם (לא חסר), בעידן האינטרנט הכל פתוח ומוצע בחינם (או להורדה).
ישנם המון אתרים, ספרים, קבצי PDF ואפילו מפגשים בהם הלימוד הוא פיזי.
אתחיל כך: לאלו מכם המתכוונים להוריד משהו בחינם ו/או להשתמש בסרטונים שאנשים הפיקו, אם בסופו של דבר החומר עזר לכם תתמכו ביוצר (בצורה הכספית) משום שהוקדש זמן ולא ניתן לעבוד בחינם.

על מנת להתחיל ללמוד את הדברים הבאים:
1. סוגי קשירות – ישנם כ-10 קשירות פשוטות וכ-50 סוגי קשירות בכללי.
2. קשירה של איבר בודד (Single column)
3. קשירה של שני איברים (Double column).
4. קשירות ידיים.
5. קשירות רגליים.
6. קשירות חזה.
7. קשירות גפיים.
8. קשירות הכוללות מפרקים.
9. קשירות בתנוחות.
10. תליה באויר.

עד סעיף 9 ניתן ללמוד לבד (אפילו בלי בן/בת זוג), ניתן לקנות בובת חלון ראווה ולהתאמן, אך חייבים לבסוף בן זוג כדי לעשות את המעבר משלב 9 ל-10.
שלב 10 לא ניתן לעשיה עצמית ואפילו לא ממולץ. רצוי להגיע ולהיפגש עם קהילה מקומית על מנת להתאמן בקשירה בשילוב תליה באויר. אל תתלו וו בבית ופשוט תנסו כי אתם עלולים להרוג את הנקשר (נפילה כזו או אחרת), וכן זה יכול לקרות.

ההמלצות:

ההמלצה הראשונה היא גוגל/יוטיוב/Vimeo – באתרים האלו יש כמויות מטורפות של חומרים שזה לא יאמן.

Google:
לא קשה למצוא דברים רק תדאגו לכלול את המילים Shibari או Kinbaku ותמצאו המון.

Youtube:

Shin Kou Sabre
EpicRope
Patrick Shibari
Shibari Kuma
Nawame Shibar

Vimeo:

Shibari
Kinbaku
Rope Bondage Tutorials
stefano_birdofprey

ההמלצות הנוספות הן:
אתרים:

Crash Restraint
The Duchy
RVA Rope
SUSPENDED ANIMATION

ספרים:

Essence of Shibari: Kinbaku and Japanese Rope Bondage
Shibari You Can Use: Japanese Rope Bondage and Erotic Macramé
Complete Shibari Volume 1: Land
Complete Shibari Volume 2: Sky